Connect with us

Advertisement

Politics

Full List: All APC Senatorial Candidates For 2023 Elections

Published

on

Advertisement

All is now almost set for the political battle of the 2023 general election as candidates for various positions are emerging.

The Peoples Democratic Party (PDP) and All Progressives Congress (APC) have started conducting primary elections for the Senate.

Naija News brings you the full list of all APC senatorial candidates already declared…

Abia State

Dr Blessing Nwagba – Abia South

Orji Uzor Kalu – Abia North

Emeka Atuma – Abia Central

Adamawa State 

Adamu Ismail Numan – Adamawa South

Ishaku Abbo – Adamawa North

Abdulaziz Nyako – Adamawa Central

Akwa Ibom State

Emaeyak Ukpong – NorthEast

Godswill Akpabio – NorthWest

Martins Udo-Inyang – Akwa Ibom South

Anambra State

Ify E. Anaozuonwu – Anambra North

Kodilichukwu Okelekwe – Anambra Central

Chukwuma Umeoji – Anambra South

Bauchi State

Siraj Ibrahim Tanko – Bauchi North

Uba Ahmed Nana – Bauchi Central

Shehu Buba – Bauchi South

Bayelsa State

Biobarakuma Degi Eremieyo – Bayelsa East

Tiwei Timipa Orunimighe – Bayelsa Central

Wilson Dauyegha – Bayelsa West

Benue State *

Dan Onjeh – Benue South

Titus Zam – Benue NorthWest

Hon. Emmanuel Udende – Benue NorthEast

Borno State

Mohammed Monguno – Borno North

Kashim Shettima – Borno Central

Mohammed Ali Ndume – Borno South

Cross River State

Hon. Eteng J. Williams – Cross River Central

Martins Orim – Cross River North

Asuquo Ekpeyong – Cross River South

Delta State

Peter Nwaoboshi – Delta North

Ede Dafinone – Delta Central

Joel-Onowakpo Thomas – Delta South

Ebonyi State

David Umahi – Ebonyi South

Onyekachi Nwaebonyi – Ebonyi North

Kenneth Eze – Ebonyi Central

Edo State

Adams Oshiomole – Edo North

Valentine Asuen – Edo South

Monday Okpebholo – Edo Central

Ekiti State

Cyril Oluwole Fasuyi – Ekiti North

Adaramodu Adeyemo – Ekiti South

Opeyemi Bamidele – Ekiti Central

Enugu State

Simon Ejike Eze – Enugu North

Oby Nwofor – Enugu South

Princess Ada Ogbu – Enugu East

Federal Capital Territory

Zakari Angulu – FCT

Gombe State

Danjuma Goje  – Gombe Central

Sa’idu Ahmed Alkali – Gombe North

Joshua Lidani – Gombe South

Imo State

Prince Alex Mbata – Owerri Zone

Patrick Ndubueze – Imo North

Osita Izunaso – Imo West

Jigawa State

Tijjani Ibrahim Kiyawa – Jigawa SouthWest

Ahmed Abdulhamid – Jigawa NorthEast

Babangida Hussain – Jigawa NorthWest

Kaduna State

Suleiman Abdu Kwari – Kaduna North

Bulus Audu – Kaduna South

Muhammad Sani Abdulllahi – Kaduna Central

Kano State

Kabiru Gaya – Kano South

Barau Jibrin – Kano North

Abdulkarim Abdulsalam Zaura – Kano Central

Katsina State

AbdulAziz Musa Yar’Adua – Katsina Central

Nasiru Sani Zangon Daura – Katsina North

Muntari Dandutse – Katsina South

Kebbi State

Abubakar Atiku Bagudu – Kebbi Central

Husaini Sulaiman Kangiwa – Kebbi North

Sen. Bala Ibn Na’Allah – Kebbi South

Kogi State

Sunday Karimi – Kogi West

Jibrin Isah (Echocho) – Kogi East

Abubakar Ohere – Kogi Central

Kwara State

Saliu Mustapha – Kwara Central

Suleiman Sodiq Umar – Kwara North

Architect Issa Lọla Ashiru – Kwara South

Lagos State

Dr. Idiat Oluranti Adebule – Lagos West

Tokunbo Abiru – Lagos East

Wasiu Eshinlokun-Sanni – Lagos Central

Nasarawa State

Shehu Tukur – Nasarawa North

Umaru Tanko Al-Makura – Nasarawa South

Shehu Tukur – Nasarawa West

Niger State

Abubakar Sani Bello – Niger North

Sani Musa – Niger East

Bima Enagi – Niger South

Ogun State

Olamilekan Solomon Adeola – Ogun West

Shuaib Afolabi Salisu – Ogun Central

Otunba Gbenga Daniel – Ogun East

Ondo State

Adegbonmire Adeniyi – Ondo Central

Jide Ipinsagba – Ondo North

Jimoh Ibrahim – Ondo South

Osun State

Amidu Tadese Raheem – Osub West

Ajibola Basiru – Osun Central

Ajibola Famurewa – Osun East

Oyo State

Fatai Buhari – Oyo North

Dr. Yinus Akintunde – Oyo Central

Sharafadeen Abiodun Alli – Oyo South

Plateau State

Simon Bako Lalong – Plateau South

Chris Giwa – Plateau North

Diket Plang – Plateau Central

Rivers State

Ndubuisi U. Nwankwo – Rivers East

Oji N. Ngofa – Rivers South East

Asita Honourable – Rivers West

Sokoto State

Aliyu Wamako – Sokoto North

Abdullahi Danbaba Dambuwa – Sokoto South

Ibrahim Lamido – Sokoto Central

Taraba State

Marafa Bashir Abba – Taraba Central

Sani Danladi Abubakar – Taraba North

Danjuma Usman Shiddi – Taraba South

Yobe State

Ibrahim Gaidam – Yobe East

Ibrahim Mohammed Bomai – Yobe South

Ahmad Lawan – Yobe North

Zamfara State

Abdulaziz Yari Abubakar – Zamfara South

Kabiru Marafa – Zamfara Central

Senator Sahabi Yau – Zamfara North

Continue Reading ❯