Connect with us

Politics

Names Of All APC Candidates For Lagos LG Elections [Full List]

Published

on

The Lagos State chapter of the All Progressives Congress (APC) has revealed its candidates for the July 24 local council elections in the state.

Naija News reports that the list of the chairmanship and vice-chairmanship candidates was disclosed on Friday in a statement signed by the party’s Caretaker Committee Chairman, Alhaji Tunde Balogun.

The council election will be held into the 20 Local Government Councils and the 37 Local Council Development Areas (LCDAs) of the state.

See APC candidates below:

The APC chairmanship and vice-chairmanship candidates in Agbado-Okeodo are Oladapo Famuyiwa/Ajoke Obe; Oladele Osinowo/Folake Kayode (Agboyi Ketu), Ganiu Egunjobi/Gbenga Abiola (Agege) and Ayoola Fatai/Lucky Uduikhue (Ajeromi).

In Alimonsho Sulaiman Jelili/Ibrahim Johnson (Alimosho), Dipo Olorunrinu/Maureen Ashara (Amuwo-Odofin), Oluwaseun Gabriel/Samson Aromire (Apapa), Funmilayo Akande/Olawale Olufemi (Apapa-Iganmu), Bolatito Sobowale/Omoshalewa Laguda (Ayobo-Ipaja).

In Badagry Central Olusegun Onilude/Pedetin Kappa, Henugbe Gbenu/Rauf Ibrahim (Badagry West), Kolade Alabi/Zainat Kupouyi (Bariga).

Rasak Ibrahim/Matthew Olaleye (Coker- Aguda), Kunle Sanyaolu/Lukmon Ishola (Egbe-Idimu), Monsuru Bello/Ayodele Ayodeji (Ejigbo) and Surah Animashaun/Sikiru Owolomanshe (Epe).

Ismail Akinloye/Lateef Adesanya (Eredo), Adesegun Bankole/Adeola Adetoro (Eti-Osa), Olufemi Rafiu/John Ogundare (Eti-Osa East), Yisa Jubril/Samuel Ayodele (Iba), Abdullahi Olowa/Isiaka Olatunji (Ibeju) and Usman Hamzat/Oluwatoyin Akerele (Ifako-Ijaiye).

Olufemi Okeowo/Adejinyan Ojora (Ifelodun), Lasisi Akinsanya/Afeez Akinyemi (Igando-Ikotun), Olusesan Daini/Nuraini Okedina-Maja (Igbogbo Baiyeku), Motunrayo Gbadebo-Alogba/Femi Kabir (Ijede), Mojeed.

Balogun/Yomi Mayungbe (Ikeja) and Wasiu Adesina/Sade Olabanji-Oba (Ikorodu Central).

Banjo Adebisi/Olawale Ameen (Ikorodu North), Olanrewaju Sulaimon/Adesegun Aluko (Ikorodu West), Adewale Anomo/Wasiu Dehinsilu (Ikosi Ejinrin), Abolanle Bada/Olayinka Ogunleye (Ikosi/Isheri), Fuad Atanda-Lawal/Akinbowale Macaulay (Ikoyi/Obalende) and Kunle Agoro/Ayodele Benson (Imota).

Rashidat Adu/Olusegun Ogunbiyi (Iru, Victoria Island), Adebayo Olasoju/Sadiq Saliu (Isolo), Olanrewaju Apatira/Oluwayomi Lawrence (Itire-Ikate), Moyosore Ogunlewe/Saliu Babatunde (Kosofe), Tijani Olusi/Akinyemi Eshinokun (Lagos Island) and Alade Folawiyo/Adejoke Balogun (Lagos Island East).

Omolola Essein/Jubril Emilagba (Lagos Mainland), Bamidele Kasali/Oluremi Alogba (Lekki), Olabisi Adebajo/Adewale Hamzat (Mosan Okunola), Emmanuel Bamgboye/Tunbosun Aruwe (Mushin), Rasaq Ajala/Oluseyi Jakande (Odi-Olowo), Rasulu Idowu/Edna Uche-Ubochi (Ojo), and Olusegun Odunmbaku/Bunmi Oluyadi (Ojodu).

Hammed Tijani/Coker Oladipo (Ojokoro), Olatunde Folorunso/Monsuru Ogungbemi (Olorunda), Oladotun Olakanle/Olufunke Hassan (Onigbongbo), Hassan Akinola/Olanrewaju Moshood (Oriade) and Babatunde Johnson/Kafila Akanni (Orile Agege).

Almoruf Oloyede/Modupe Badmus (Oshodi), Musbau Ashafa/Abiodun Kareem (Oto Awori), Abdulhamed Salawu/Adekunle Ekinyemi (Somolu), Bamidele Yusuf/Muiz Dosumu (Surulere) and Kayode Omiyale/Adedoyin Rojare for Yaba LCDA.

This online newspaper recalls that the APC held its primaries last Saturday, May 29, 2021.