Connect with us


Sports

UEFA Holds Europa League Draw (Full Fixtures)

Published

on

Europa League

The 2019/2020 Europa League first qualifying draw was on Tuesday conducted in Nyon, Switzerland.

The 94 teams (87 directly qualified and 7 pairs of teams from the preliminary round), were divided into seven groups (groups 1 to 7) of ten teams and two groups (groups 8 to 9) of 12 teams.

See Full Draw:

Group 1

Malmö (SWE) v Ballymena (NIR)/NSÍ (FRO)
Connah’s Quay Nomads (WAL) v Kilmarnock (SCO)
Breidablik (ISL) v Vaduz (LIE)
Brann (NOR) v Shamrock Rovers (IRL)
Vitebsk (BLR) v KuPS Kuopio (FIN)

Group 2

Ordabasy Shymkent (KAZ) v Torpedo Kutaisi (GEO)
Sant Julià (AND)/Europa (GIB) v Legia (POL)
Gzira United (MLT) v Hajduk Split (CRO)
Radnicki Niš (SRB) v Flora (EST)
CSKA Sofia (BUL) v Titograd (MNE)

Group 3

Maccabi Haifa (ISR) v Mura (SVN)
Debrecen (HUN) v Kukësi (ALB)
Jeunesse Esch (LUX) v Tobol Kostanay (KAZ)
FCSB (ROU) v Milsami Orhei (MDA)
Čukarički (SRB) v Banants (ARM)

Group 4

Crusaders (NIR) v B36 (FRO)
Inter Turku (FIN) v Brøndby (DEN)
Prishtina (KOS)/St Joseph’s (GIB) v Rangers (SCO)
Cork (IRL) v Progrès Niederkorn (LUX)/Cardiff Metropolitan University (WAL)
Molde (NOR) v KR (ISL)

Group 5

Levski Sofia (BUL) v Ružomberok (SVK)
Akademija Pandev (MKD) v Zrinjski (BIH)
FK Zeta (MNE) v Fehérvár (HUN)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Hibernians (MLT)
Neftçi (AZE) v Speranta Nisporeni (MDA)

Group 6

Olimpija Ljubljana (SVN) v Rīgas FS (LVA)
Budapest Honvéd (HUN) v Žalgiris Vilnius (LTU)
Radnik Bijeljina (BIH) v Spartak Trnava (SVK)
Fola Esch (LUX) v Chikhura Sachkhere (GEO)
Alashkert (ARM) v Makedonija Skopje (MKD)

Group 7

Dinamo Tbilisi (GEO) v La Fiorita (SMR)/Engordany (AND)
Široki Brijeg (BIH) v Kairat Almaty (KAZ)
Kauno Žalgiris (LTU) v Apollon Limassol (CYP)
Ventspils (LVA) v Teuta (ALB)
Cracovia Kraków (POL) v DAC 1904 Dunajská Streda (SVK)

Group 8

Stjarnan (ISL) v Levadia Tallinn (EST)
Barry Town (WAL)/Cliftonville (NIR) v Haugesund (NOR)
Riteriai (LTU) v KÍ (FRO)/Tre Fiori (SMR)
Dinamo Minsk (BLR) v Liepāja (LVA)
Norrköping (SWE) v Saint Patrick’s (IRL)
Aberdeen (SCO) v RoPS Rovaniemi (FIN)

Group 9

Domžale (SVN) v Balzan (MLT)
Laçi (ALB) v Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Budućnost Podgorica (MNE) v Narva Trans (EST)
Sabail (AZE) v U Craiova 1948 (ROU)
Pyunik (ARM) v Shkupi (MKD)
AEK Larnaca (CYP) v Petrocub-Hincesti (MDA)

The Europa League qualifying games begins on Thursday, July 11 and the return leg will be played on July 18.



Ogbolu George is a graduate of Mass Communication from the University of Benin. He loves politics, is a movie addict and a die-hard Arsenal fan. George is a Senior Content Creator at Naija News.